Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow ULUS Hakkında
ULUS Hakkında Yazdır E-posta

ULUS

TARİHİ:


İ.Ö Ulus ve çevresinde kurulmuş olan Ulus (Atatürk büstü)Paflagonya Devletinin başkenti Ulus olarak gösterilmektedir.

Türklerin bölgeye ilk kez yerleşmeleri Bozulus Türkmenlerinin bölgeye gelmesiyle başlar. 1392– 93 yıllarında Yıldırım Beyazıt bölgeyi Osmanlı sınırları içerisine dahil etmiştir.

1944 yılında nahiye olarak Safranbolu ilçesine bağlıyken, ayrılarak Zonguldak ilinin ilçesi olmuş, 1991 yılında da Bartın’ ın il olmasıyla Bartın’ a bağlanmıştır.

COĞRAFİ YAPISI:

Bartın'ın güneydoğu yönünde, Ulus ve Eldeş çaylarının birleştiği bir vadide kurulmuştur.

Doğusunda İğneciler, batısında Ulukaya ve Karakaya dağları bulunmaktadır. Ulukaya Köyü yakınında şelale ve kanyon oluşmuştur. Batıda Uluyayla eteklerindeki Eldeş Vadisinin uzunluğu 30 km. civarındadır.

İlçe Bartın – Karabük karayolunun 12 km içerisinde kalan doğusunda Kastamonu İli, Batısında Bartın İli, Güneyinde Safranbolu İlçesi, Kuzeyinde Kurucaşile İlçesi ile sınırlandırılmıştır. Yüzölçümü 715 Km2, denizden yüksekliği 200 m.dir.

İlçe çok geniş orman örtüsüne sahiptir. Ulus'lu İbrahim Hamdi Efendi ( 18.yy bayları ) kaleme aldığı “ Atlas “ adlı eserinde “ Ulu yaylak ve Gökbeli ormanları değil Osmanlı’ ya, bütün cihana yeter “ diyerek bölgenin bitki örtüsü hakkında bize bilgi vermektedir.Tarihi Ulus Evleri

EKONOMİ:

İlçe ekonomisinin bel kemiği orman ürünlerine bağlı olarak kerestecilik ve maden ocaklarında istihdam edilen işçilerin gelirlerinden kaynaklanmaktadır.

Son yıllarda plansız ve bilinçsiz olarak kesilen ağaçlar, orman alanlarının giderek azalmasına ve bu sektöre bağlı ekonomisinde çökmesine sebep olmuş, bununla beraber büyük metropollere hızla göç başlamıştır.

Özellikle 1990 yıllardan bugüne İlçede küçük ve orta ölçekli işletmelerin sağlamış olduğu istihdam sevindiricidir. İlçe ekonomisinin geleceği açısından büyük önem taşıyan et ve süt kombinesi ( Öz – Süt ) süt ve besi hayvancılığının lokomotifi durumundadır.

Tarihi Ulus Evleri

Ulus Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birligi kapsamında desteklenerek yöresel bir ürün özelliği ve özel emek gücüne dayanarak yapılan el işi tel kırma işlemeleri öğretilmekte ve spariş üzerine satılmaktadır.


TURİZM:

Ulus ilçesinde turizm tam anlamıyla tanıtım yetersizliği nedeniyle istenilen düzeyde değildir. İmkanlar ölçüsünde tanıtılmaya ve geliştirilmeye çalışılmaktadır.Turizm açısından beğenilen ve gezilmeye değer yerler arasında birçok yer bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı olan Uluyayla ve Ulukaya yöresidir.
Ulus Belediye BinasıKarayolu: Ulus'a ulaşım Pınarbaşı ve Bartın-Safranbolu Karayolundan sapılarak sağlanır

 

TARİH - SAAT

NAMAZ VAKİTLERİ

SOSYAL MEDYA

ATATÜRK KÖŞESİ

NÖBETÇİ ECZANELER


AİLE HEKİMİM KİM?

İSTATİSTİKLER

Ziyaretçiler: 2009500

KİMLER SİTEDE

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Son Yazılan Mesaj

OKUYUCU YORUMLARI

  • Denetim raporu süper olmuş. Derneğimizin mali duru...
  • Çok mükemmel. Emeği geçenlerden ve vesile olanlard...
  • ESKİSİNİN GÖRÜNTÜSÜ DAHA OTANTİK VE GEÇMİŞİ DAHA İ...
RSS

REKLAM TARİFESİ

SAYAÇ


REKLAMLARINIZI BURADA YAYINLIYORUZ
Reklam Vermek İçin . Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır .

 

                               
 
KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi