Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Ulukaya Köyü arrow Ulukaya Köyü Tarihi
Ulukaya Köyü Tarihi Yazdır E-posta
18.Yüzyıl Osmanlı Coğrafya Yazarı Uluslu İbrahim Hamdi Efendi ATLAS adlı eserinde köyümüzden bahsetmektedir. Atlas’ın 325. sayfasında İbrahim Hamdi Efendi gezdiği Bartın-Ulus çevresindeki köyleri anlatmış, köyümüzü de gezerek eserinde köyümüzden bahsetmiştir.

Yazar; Ulukaya köyü ile ilgili olarak gözlemlerini şu şekilde anlatmaktadır:

“Derbend suyunun ilk çıktığı yerden Arıt İlçesine giderken Ulus İlçesine göre batı taraftan yükselen bir yüksek yalın kaya olup, Suçıkdığı ( Ulukaya Köyü) adındaki köyde kayanın ortasında bir mağaradan bir su itilerek, şelale gibi indiği derin yerde sel gibi ırmak olur. Oradan Gürgen Camisi yakınından geçerek Derbend suyuna giden büyük bir nehirdir. Çıktığı yerden sonra akarsu yatağının yüz adam boyu genişliğinde olan yerlerinden dahi atla geçilecek olunsa, suyu üzengiye kadar çıkar. Yaz günlerinde soğuk, yumuşak ve hoş bir sudur. Etrafında arklar ile su alınarak döndürülen değirmenleri çoktur. Her köyün kendi başına değirmeni vardır. Ancak çoğu değirmenler kış günleri döner. Yazın sular alçalıp azalır. O zaman çoğu dibekte dövme yapar veya bazıları da öğütmek için el değirmeni kullanırlar. Oradaki kayaların büyükçe olanlarından, kesip yontarak değirmen taşı yaparlar. Suçıkduğu köyü (Ulukaya) yakınında Körse (Bıçak ve balta bileme) taşı madeni olup isteyen gidip, kesip yontar, bileme taşı yapar. “

Ulukaya Köyü’nün tarihi ile ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi için çalışmalarımız sürüyor. En yakın zaman da sizler ile paylaşmış olacağız.

 

Tarihçe

Ulukaya Köyü Tarihi
Ulukaya Köyü tarihi ile ilgili 18.Yüzyıl Osmanlı Coğrafya Yazarı Uluslu İbrahim Hamdi Efendi ATLAS adlı eserinde alınmıştır.
 
Köy Odaları
 
Cami-Şadırvan-Morg-Gasilhane
 
Okul
 
Hastane
 

TARİH - SAAT


NAMAZ VAKİTLERİSOSYAL MEDYA

https://www.instagram.com/

ATATÜRK KÖŞESİ

NÖBETÇİ ECZANELER


AİLE HEKİMİM KİM?

İSTATİSTİKLER

Ziyaretçiler: 2052054

KİMLER SİTEDE

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Son Yazılan Mesaj

OKUYUCU YORUMLARI

  • Denetim raporu süper olmuş. Derneğimizin mali duru...
  • Çok mükemmel. Emeği geçenlerden ve vesile olanlard...
  • ESKİSİNİN GÖRÜNTÜSÜ DAHA OTANTİK VE GEÇMİŞİ DAHA İ...
RSS

SAYAÇ


REKLAMLARINIZI BURADA YAYINLIYORUZ
Reklam Vermek İçin . Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır .

 

                               
 
KDS Konsepti | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi